Detaljer
Det Arial har blivit känt för är hur smidigt och trevligt det är att hantera det. Det är lika smidigt som en lokatt i en snårig björkskog. Det är en fröjd att knyta, klippa, säkra, fira och coila med Arial.
Arial har vad Petzl kallar EverFlex treatment. Detta innebär i korta drag att fibrerna i både manteln och kärnan värmebehandlats för att först ”slappna av” för att sedan krympas. Detta gör att fibrerna i både mantel och kärna uppför sig likadant i förhållande till varandra och att repet håller sig kompakt men hanterbart genom hela livslängden.
Arial är impregnerat med vad Petzl kallar Duratec Dry. Det betyder att Petzl först impregnerar kärnan. Sedan, när manteln är på plats, impregnerar de repet ytterligare en gång. Till slut fixerar Petzl impregneringen med en värmebehandling. Ett oimpregnerat rep kan absorbera upp till 50% av sin vikt i vatten. Med en Duratec Dry behandling absorberar repet inte mer än 1-2% av sin egen vikt i vatten. Detta innebär att Duratec Dry behandlade rep inte fryser, inte blir tyngre och behåller sina ursprungliga egenskaper även när det är kallt och blött. Det innebär också att det blir mer beständigt mot nötning och förlänger livslängden.
- Väldigt bra hanterbarhet.
- Allround för erfarna klättrare.
- Dry behandlat.
- Mittmarkering.
Certifierad: EN 892
Reptyp: Enkelrep
Diameter: 9.5mm
Antal UIAA fall: 7
Dynamiskt förlängning: 32%
Statiskt förlängning: 7.6%
Fångryck: 8.8 kN
Vikt: 58 gram/meter
Mittmarkering: Ja
60 m:
1 st70 m:
1 st80 m:
1 st