Detaljer
Blue Ice Aero kan vara de lättaste stålskruvarna på marknaden.
Att skruven är tillverkad i rostfritt stål (kom nu ihåg att det egentligen inte finns rostfritt stål i verkligheten) innebär att den är mycket mer drftsäker än skruvar i aluminium som inte ogärna fastnar. Det mäktiga är att Blue Ice fått fram en så lätt stålskruv.
Enligt uppgift startar Aero dessutom lättare än de flesta andra isskruvar. Det kan ha att göra med att de bara har tre tänder (som Bob Stevens-googla och njut) och en större diameter än de flesta isskruvar.
Inte nog med detta. Hängaren som är tillverkad av aluminium, gör skruvarna lätta att racka rymmer lätt två karbiner och är färgkodad för lättare och snabbare identifiering. Hängaren är samtidigt ganska kort vilket innebär mindre krångel med rensning och att den passar i tajtare placeringar. Express veven funkar fint och är som hängaren färgkodad för lättare och snabbare identifiering.
Certifierad: CE EN 568, UIAA 151.
Brottstyrka: ?
Material: Skruven är tillverkad i stainless steel och hängaren är tillverkad i aluminium.
Vikt:
13 cm 90 gram
16 cm 100 gram
19 cm 111 gram
22 cm 121 gram
13 cm:
0 st16 cm:
0 st19 cm:
0 st22 cm:
1 st